RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
18.9. 2009 - OSIRIS2 - F3K

Delší dobu jsem přemýšlel jestli není na čase trochu omezit kombat a zkusit se věnovat něčemu jinému. Kamarád Zdeněk už delší dobu létá s házedlem F3K. Párkrát mi ho půjčil a bylo rozhodnuto. Zkusím F3K. A když se takřka v zápětí objevila velice lákavá nabídka na koupi dvou soutěžních brusů Osiris 2 neváhal jsem a oba koupil. Stačilo doplnit přijímač a jít létat. Základní představu o seřízení jsem si udělal když jsem éra po předvedení kupoval a zbytek jsem si holt musel doladit sám.

Základní parametry:
rozpětí 1500mm
délka ?
hmotnost letová cca 270g
ovládané funkce křidélka (brzdy), výškovka, směrovka
serva vím já, něco v házedlech obvyklého ...
přijímač MZK Profipenta


Jako úplně první krok na cestě k letu s házedly bylo naprogramování vysílače. Přiznávám, že zatím jsem toho na své Eclipse 7 (se software p. Palíka) moc nenaprogramoval. Pro seřízení kombatových modelů stačí jednoduché mixy.

Požadavek na nastavení byl asi takový:

Potřebuji tři letové režimy (což by mělo být OK, 3-polohový přepínač letových režimů). Prakticky ve všech jde jen o zakřivení odtokové hrany křídla - rychlost, termika, normal - tzn. nastavení křidélek jako klapek mírně nahoru nebo dolu. Kupodivu kompenzaci VOP při vychýlených klapkách éro moc nepotřebuje (a kdyžtak není problém domixovat).
A k tomu prakticky nezávisle na další přepínač režim start (hod) kdy jsou opět křidélka jako klapky mírně vychýlena, případně je též mírně jinak oproti ostatním režimům vytrimována výškovka. Při zapnutí tohoto nastavení (režimu) by měly být ostatní letové režimy vypnuty.

A k tomu pro všechny režimy ovládání klapek na ovladači plynu - "plyn naplno" = klapky v nule, "plyn stažen" max výchylka klapek dolu.

Požádal jsem p. Palíka jestli by mi nevymyslel vhodné naprogramování vysílače. A než "návod" došel pokusil jsem se naprogramovat vysílač sám. Kupodivu jsem s pomocí manuálu dospěl k použitelnému řešení. Jen nemám zvláštní režim pro hod. I když to ani moc nevadí protože nastavení pro rychlost a pro hod je stejné.

Když popis naprogramování od p. Palíka dorazil nechtělo se mi moje nastavení opustit a tak zůstává zatím v záloze.

A jak vymyslel nastavení p. Palík?

Dejte pozor při seřizování na to, že ECLIPSE nemá nastavitelný limit serv. Mixy překračují EPA a je lépe při seřizování alespoň odpojit táhla kormidel.

Vyřadit kanály 1 a 5 z vysílání v SEND.
INPUT SEL CH6=MIX zruší VR1. INPUT SEL CH7=MIX zruší VR2
Režimy jako v manuálu: zvláštní dual rate exp pro vypnutý spínač
1. Flt.Mode uprostřed (je používán vždy) zvlášť nastavit trim 2-výškovky 4-směrovky 6-křidélek jako klapek zvláštní dual rate+ exp
2. FLT.C ST1=On Flt.Mode od sebe (použit pro rychlost) zvlášť nastavit trim 2-výškovky 4-směrovky 6-křidélek jako klapek zvláštní dual rate+ exp
3. FLT.C ST2=On Flt.Mode k sobě (použit pro termiku) zvlášť nastavit trim 2-výškovky 4-směrovky 6-křidélek jako klapek zvláštní dual rate+ exp FLT.C ST3=On Flt.Cond k sobě (použit pro hod) zvlášť nastavit trim 2-výškovky 4-směrovky 6-křidélek jako klapek zvláštní dual rate+ exp přidat PMX pro VOP není třeba (nastaví se trimem směrovky)

Jak vypnout CROW sepnutím Flt.Cond:
S/W SEL CROW=On PMX4=5 (Flt.Cond) PMX5=5 (Flt.Cond)
PMX5 MAS=5 SLV=6 L/U=0 R/D stejně jako CROW 6 s opačným znaménkem
PMX4 MAS=5 SLV=2 L/U=0 R/D stejně jako CROW 2 s opačným znaménkem

Jak nahradit trim křidélek CH6,7 :
Trim křidélek v ST1 provedeme rozdílným nastavením S.TM1 pro CH6 a CH 7
Trim křidélek v ST2 provedeme rozdílným nastavením S.TM2 pro CH6 a CH 7
Trim pro ST3 hod a NOR nahradíme mixem PMX3:
INPUT SEL CH3=SW05 S/W SEL PMX3=On
PMX3 MAS=3 SLV=7 L/U je trim pro NOR režim R/D je trim pro ST3 hod

Nevýhody tohoto řešení:
Seřizování CROW je třeba nastavovat ve dvou mixech na stejnou hodnotu.
Trim křidélek v NOR se ovlivní také nastavení křidélek režimů ST1 a ST2, proto by se mělo seřídit jako první.
Seřízení bude ovlivněno i nastavením EPA kanálů a nastavením diferenciace v A>F (nezkoušel jsem).
S.TM1 a S.TM2 se uplatňují i v režimu ST3 (hod). ST3 by bylo třeba používat ve střední poloze NOR.

V příloze (viz. obrázek níže) jsou šedě vyznačeny položky, které jsou použity v této verzi. Čísla si upravte dle potřeby.

I když to nepoužijete, může se Vám hodit způsob nastavení pro jiné příležitosti. Myslím, že jste měl problém s CROW na obě strany. Asi jste nepoužil SET nastavení ofsetu páky.

© RC web
Design PAD