RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
26.5. 2006 - Dýmovnice v haloletu (vyšlo v RCR 4/2006)

Minulý rok jsem vymýšlel čím obohatit letovou sestavu, kterou létám v hale v kategorii aeromuzical. Napadlo mě vypouštění bublinek a dýmovnice. Bohužel bublinky (bublifuk) mají krapet těžkou technologii a pokud nechci bublat hned od startu tak také problém s udržením blány na rámečku. Takže zbyla dýmovnice.


V zásadě jsou dvě věci které je třeba vyřešit:
1. dýmovnice
2. způsob zapálení


Vloni jsem s pomocí kolegy chemika zkoušel červený fosfor nanesený na obyčejný filtrační papír rozstříhaný na proužky. Kouření nebylo špatné, ale výroba proužků byla relativně pracná, směs se drolila, zajistit aby v průběhu letu něco z dýmovnice neodpadávalo bylo problematické. Zapalování žhavící spirálou ovládanou stejnosměrným regulátorem - to se osvědčilo.


Takže rovnou k tomu co funguje.
Dýmovnice si vyrábím (na požadované rozměry upravuji) sám z koupené směsi. Směs pochází z dýmovnic koupených v internetovém obchodě Lindinger http://www.lindinger.at/ (hledej Rauchpatronen). Dalším místem, kde se dá materiál na dýmovnice koupit, je internetový obchod http://www.lipoly.de/. Z plastových obalů vlastní dýmovnice vyškrábu směs na rovnou podložku, ostřím nože nebo žiletkou ji rozdrtím na prach a ve vhodné nádobce smíchám s trochou lihu na hustou kaši. Je možné použít i obyčejnou vodu, ta se ale z polotovaru dýmovnice dlouho odpařuje. Dýmovnice zhotovuji ve tvaru válečku. Průměr volím podle požadované hustoty dýmu, délku pak podle požadované délky kouření. Pro informaci dýmovnice o průměru 6,5mm a délce cca 16mm kouří velmi obstojně po dobu asi 15s (pro lepší představu si z webu http://www.rcmania.cz můžete stáhnout video mého soutěžního letu na akci Slowflyer 2006 kde je kouření dobře vidět - sekce "new videos" - AM, SF 2006, Pavel Dvořák (11 MB). Zhotovení spočívá v napěchování směsi do vhodné trubičky (pro menší průměry např. brčko) a upěchování tyčkou s průměrem jen o trochu menším než je vnitřní průměr trubičky. Používám trubičku z obalu náplní do pentilky a na upěchování vrták. Upěchováním, při kterém jeden konec trubičky opřu o stůl a z druhé strany zatlačuji vrták, se z budoucí dýmovnice vytlačí přebytečná kapalina. Nakonec polotovar vytlačím vrtákem z trubičky a nechám dokonale vyschnout. Ačkoli je směs celkem soudržná tak na to aby se s dýmovnicí dalo rozumně manipulovat a bylo ji možné snadno upevnit na model je nutné vytvořit nějaký obal. Nebudu zdržovat co vše jsem vyzkoušel. Ideální je obyčejná průhledná izolepa. Při hoření dýmovnice se smrskne, ale neshoří. Na vyschlé válečky navíjím cca 3-4 vrstvy izolepy s tím, že jeden konec dýmovnice by měl zůstat v délce tak 1mm neobalený pro napojení žhavící spirály. Na kolik taková legrace přijde? Cena 10ks malých třígramových dýmovnic stojí na výše uvedeném internetovém obchodě 7,90Euro. Objem náplně jedné dýmovnice je přibližně 1,6ml. Každý si jistě sám spočítá jaký objem bude mít jeho dýmovnice. Cenově je samozřejmě výhodnější koupit větší dýmovnice, např. 10ks dýmovnic s objemem 8,5ml je za 11,90Euro. Dají se koupit i dýmovnice barevné, s těmi ale nemám zkušenost. Toť vše ke zdroji dýmu.

Dýmovnici zapaluji v průběhu letu. Ovládám ji dálkově přepínačem 5. kanálu na vysílači. Zapálení je žhavící spirálou stočenou z odporového drátu (2-3 závity - počet závitů případně délku spirály je nutno doladit podle vlastností použitého drátu, musí žhavit, ale nesmí se přepálit, používám drát který má při délce 1m odpor 22ohm) "žhavenou" běžným malým stejnosměrným regulátorem pro proud do 8A (konkrétně Tema Supra8). Elektrické zapojení je jednoduché viz. obrázek. Na pohonnou baterii je připojen jak regulátor motoru tak regulátor "žhavení". Pozor! Protože oba regulátory mají BEC pro zajištění napájení přijímače je nutné u jednoho z nich, ideálně u regulátoru "žhavení", do přijímače nezapojovat kablík (+). Kablík lze jednoduše vytáhnout z konektoru a pro jistotu odizolovat přetažením teplem smrštitelnou bužírkou. Pokud nechci v letu regulátor "žhavení" používat tak jej ani na baterii nepřipojuji - konektor na regulátoru "žhavení" je zhotoven tak, že umožňuje připojení jak konektoru regulátoru motoru tak konektoru baterie - pokud jej nezapojím připojuji baterii přímo k regulátoru motoru. Mechanické provedení napojení spirály na dýmovnici a připevnění dýmovnice k modelu je primitivní. Na držák z destičky cuprextitu se dvěma vodivými plochami (+/-) jsou přiletovány příchytky z měděného plechu které drží žhavící spirálu. Určitě by bylo možné spirálu připevnit i "natvrdo" třeba přiletováním, to je ale nevhodné pokud by došlo k jejímu přepálení nebo by bylo potřeba ji vyměnit (změna velikosti dýmovnice). Dýmovnice je připevněna k držáku nasunutím na hák ohnutý z drátu (např. kancelářská sponka), který je přilepen nebo přiletován k cuprexitové destičce. Dýmovnice se jednoduše na drát napíchne (proto ten obal z izolepy). Žhavící spirála je upevněna tak, aby do ní byla dýmovnice přední neobalenou částí zasunuta (vnitřní průměr žhavící spirály je stejný jako průměr náplně dýmovnice). Dýmovnici lze žhavící spirálou zapálit i přes izolepový obal, ale trvá to déle. Pro úplnost nutno dodat, že pro zapalování dýmovnic je možno použít palníky (koupené např. ve stejném obchodě jako dýmovnice). U malých dýmovnic se mi neosvědčily.

Poznámky:
1. Zapojování elektro části (baterie - regulátory - přijímač) provádět s rozmyslem, nezapomenout na nutnost odpojení napájení přijímače z jednoho regulátoru.
2. Vyhnout se pokusům s vyvíjením vlastní kouřící směsi. Přes internet jsem oslovil několik českých výrobců pyrotechniky ale žádný nebyl schopen splnit požadavky, které jsem na směs pro dýmovnici měl tzn. žádný nebo minimální zápach + žádné saze či prach vznikající hořením + soudržnost směsi i při hoření.
3. Na uvedeném zapojení jsem neprováděl žádná měření - proud, úbytek napětí apod. Plně mi postačuje zkušenost, že za letu při použití pohonné baterie 2x LiPol360mAh nedochází při zapnutí "žhavení" k pozorovatelnému úbytku výkonu motoru. Žhavení vypínám poté co je zřejmé že dýmovnice kouří.

prach vydolovaný z plastových obalů a "dodrcený" najemno ostřím nože
připravená směs - prach smíchán s lihem
výroba dýmovnic - směs napěchována do trubičky a následně vytlačena vrtákem, dole hotové válečky dýmovnice připravené na sušení
hotové dýmovnice s izolepovým obalem, pro představu o velikosti jsou položeny na velkou krabičku zápalek
držák dýmovnice se žhavící spirálou (tady je spirála připravena pro zapálení dvou dýmovnic)
držák z boku, dobře je vidět upevnění spirály do zářezů (nastříhnutí) v páscích měděného plechu
jedna dýmovnice osazena do držáku připravená k odpalu
schema zapojení komponent - nezapomenout na odpojení +pólu z regulátoru žhavení!
© RC web
Design PAD