RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
KOMBAT NA GUMICUKU

O víkendu bylo obzvlášť pěkně. Bohužel na kombatová samokřídla nefoukal dostatečně silný vítr a tak jsme je zkusili vystřelovat gumicukem. A protože nás bylo víc zkusili jsme vystřelit dvě samokřídla současně. Hned první pokusný start byl úspěšný a tak jsme létali a létali a ruce nebolely.

Základem pro vystřelení je mít na modelu háček. Vyzkoušeli jsme tři způsoby upevnění:

  1. připevnění háčku k překližkové destičce, která se přilepí oboustranně lepící páskou a izolepou - nejsem zcela přesvědčen o trvanlivosti tohoto řešení, ale pro vyzkoušení určitě stačí
  2. vlepení bukového hranolu s háčkem do křídla (přední část hranolu se opírá o uhlíkovou trubku v křídle)
  3. háček z drátu se vytvaruje tak aby se zaklesl o uhlíkovou trubku v křídle a zalepí se PUR lepidlem (u tohoto způsobu uchycení je důležitá poloha trubky kvůli poloze háčku vůči těžišti)

Ve všech třech případech je háček z drátu do jízdního kola a je umístěn cca 10mm před těžištěm. První případ není asi nutné dále popisovat, je opravdu jednoduchý. Snad jen, že překližková destička má tvar kříže aby šla pevněji přilepit skelnou páskou. Druhý způsob jsem použil já takže jej mohu podrobněji okomentovat - navíc, aniž bych se chtěl povyšovat nad svými modelářskými kolegy, myslím si, že je nejlepší (jednoduché a použitelné jak v křídle s trubkou tak bez ní).

Do bukového hranolu o rozměrech cca 10x10x80mm se vlepí vteřinovým lepidlem háček ohnutý z drátu viz. obrázek. Celek se zalepí PUR lepidlem do výřezu ve středu křídla tak aby byl háček 10mm před těžištěm. Pokud je v křídle vlepena uhlíková trubka je vhodné přední část bukového hranolu seříznout tak, aby se o trubku opřel. Po vytvrdnutí lepidla se okolí upraví do původního stavu přelepením barevnou izolepou.

Vystřelování dvou samokřídel je jednoduché. Na stávající kroužek gumicuku přivážeme vlasec dlouhý cca 60-70cm s dalším kroužkem (tak aby pomocník mohl držet obě křídla). Startujeme tak, že pomocník drží obě křídla nad hlavou a jen je pustí. První křídlo (ve směru letu) je "dominantní" tzn. že určuje směr a způsob vystřelení, zadní křídlo je jen vlečeno. Je třeba aby obě křídla byla řízena podobně - především výškovkou. To se nejsnadněji natrénuje samostatnými starty na gumicuku. Když se vám podaří přibližně podobný způsob startu jako kolegovi můžete jít na společný start.

světlejší pás podél rozpětí před háčkem signalizuje vlepenou uhlíkovou trubku "vlna" na křídle je přelepená anténa

Zkusili by jste něco podobného s jinými modely? :)

Pavel Dvořák (PAD)

© RC web
Design PAD