RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
2002 - pel mel

Konektor pro slow-fly

V modelech kategorie slow-fly neprotékají vodiči mezi baterií a motorem příliš veliké proudy. Přibližně do 3A. Proto není potřeba používat silné vodiče a mohutné konektory. Výroba konektoru, který bude dále popsán, je jednoduchá, levná a ne moc pracná. Konektor je vyroben tak, aby se omezila možnost přepólování při zapojování.
Podobné konektory vyrábí a prodává např. i Potenský, jsou ale vyráběny z tzv. precizních pinových lišt, které mají tu nevýhodu, že se kolíky snadno ulamují.
Základem jsou obyčejné (zlacené) pinové lišty samec (kolíky) a samice (dutinky). Dutinky jsou dlouhé cca 9mm, nedoporučuji použít kratší protože pak v nich není protikus dostatečně fixován. Z dutinek a kolíků odřízneme pár a otřepy zabrousíme. Vyrobíme "pojistku" proti přepólování. Jak "pojistka" funguje je nejlépe zřejmé z obrázků (oranžový obdélníček) - na obou částech konektoru je vždy na jedné straně výstupek. Konektor je spojen jak je uvedeno na obrázku vpravo. Z lišty kolíků odlomíme další pár, vysuneme pozlacené kolíky a plastový zbytek obrousíme na výšku cca 1mm. Obroušený zbytek rozlomíme na dvě části, jednu použijeme, druhou vyhodíme (nebo použijeme na další konektor). Hotovou "pojistku" přilepíme k části konektoru s kolíky.
Tím je konektor dokončen. Opatrně (s minimálním ohřevem) přiletujeme vodiče. Vodiče zajistíme na konektoru přetažením teplem smrštitelnou bužírkou. Já měl k dispozici bužírku o průměru cca 5mm, která nešla na části konektoru nasunout. Krátké namočení bužírky do ředidla pomohlo - mírně se zvětšil průměr a bužírka změkla. Nakonec jsem bužírku "smrsknul" ohřátím fénem.

Nutno dodat, že vyrábět a používat takový konektor v současné době (2008) už asi nikdo nebude ale na začátku éry slowfly modelů nebyly jiné konektory dostupné.
schema zapojení, modrá=-, červená=+
obě části konektoru
sestavený konektor
obě části konektoru "živě"

Vypínač příjímače v kombatovém samokřídle

Pro zapnutí palubního systému v kombatovém samokřídle (Tomahawk II) používám konektory MODELA (4-kolík). Zapojení je zřejmé z obrázku.

  • schema zapojení, modrá=-, červená=+

Překližka pod šrouby křídla

Po havárii s akrobatickým modelem Fénix (odtržené křídlo, uražená část bočnice a naprasklé ocasní plochy po "hvězdě") jsem zjistil zajímavou věc. Polyamidové šrouby, kterými bylo křídlo přišroubováno k trupu, zůstaly neporušeny (2xM5 v odtokovce, v náběžce je bukový kolík). Namísto toho byl z jedné bočnice utržen bukový špalík do kterého byl šroub zašroubován a na druhé bočnici hlava šroubu prošla "masem" křídla - tedy balzovou výplní pod hlavou šroubu. Vytržením části balzové výplně došlo ke značné deformaci okolí. Vylomení části bočnice pod křídlem způsobilo servo křidélek, které vyčnívá ze spodní části křídla. Škoda by podle mě byla daleko menší kdyby:

  1. pod šrouby křídla byla překližková podložka která by zabránila "vyrvání" materiálu hlavou šroubu (po opravě už tam je)
  2. šrouby byly menší aby se přestřihly, asi by stačily M4
  3. servo křidélek nevyčnívalo z obrysu profilu křídla, to je námět pro příště, teď už se uchycení serva a náhon křidélek bude těžko předělávat.

Zalepování závěsů kormidel

Pro zalepení plastových pantů do výřezů v balse se výtečně hodí směs namíchaná z epoxidu a dětského zásypu (cca 1 vrchovatá kávová lžička na 10 g pryskyřice). Vzniklá hmota se nahřeje např. nad žárovkou, po chvíli chladnutí téměř neteče a dobře se zpracovává. Hmotu natlačíme do otvorů pro závěsy, zatlačíme závěsy a je hotovo. Aby se lepidlo nedostalo kolem, můžeme okolí otvorů zakrýt např. samolepící páskou. Přebytečné lepidlo setřeme, odstraníme pásku a teprve potom zatlačíme závěsy. Díky tuhosti lepidlo neteče a "spoj" je čistý.

© RC web
Design PAD