RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
SOUTĚŽ VE SVAHOVÉM KOMBATU NA RANÉ

V neděli 1.7. 2001 se na Rané konala další soutěž ve svahovém kombatu. Po loňské šílené akci, které se zúčastnilo asi 48 soutěžících byla ta letošní méně hektická a mnohem příjemnější.
Organizaci celé soutěže si vzal na triko Dalibor Štěrba a jeho přístup k pořádání byl profesionálnější a kvalitnější než vloni. Že to byla opravdu soutěž a ne jen nekontrolované létání se projevovalo např. i v tom, že pokud soutěžící zrovna nelétal (soutěžně) byl jeho vysílač uložen v "boxu" (na dece pod křovím :)). Určitě i z tohoto důvodu nebyly v průběhu soutěže žádné protesty kvůli rušení (opět - na rozdíl od loňska)
Počasí vyšlo ideálně, sluníčko, správný vítr, který skoro celé odpoledne foukal až moc. Někteří si mysleli, že v takovém vichru není možné spadnout ... ale šlo to ... a kolikrát :)
Závodů se zúčastnilo okolo 25 pilotů převážně s modely Tomahawk, několik Tornád a jeden! Stinger (oproti samokřídlu ma letadlo klasické koncepce nevýhodu že se většinou po zásahu nedá řídit a bezvládně spadne na zem). Létala se dvě kvalifikační kola na 15 min ze kterých postoupilo 12 pilotů do finálového letu na 30 min.
Kvalifikační lety byly kupodivu velice vyrovnané resp. závodníci, kteří bodovali, měli stejné množství sestřelů - nejčastěji 2 a 4, jen jeden soutěžící zaznamenal více bodů. Někoho možná překvapilo i to, že bodovaly jak vypiplané "soutěžní brusy" tak i nejobyčejnější modely bez úprav (bez uhlíkových trubek jako výztuh středu křídla). Některé modely (obzvláště dva) bez výztuhy středu vypadaly za letu dost komicky, když se při rychlejších průletech celé křídlo rozkmitalo (rozmávalo). Že to zase až tak moc nevadilo dokázal Míla Novák z našeho "TKT - Teplický kombat team" s neupravovaným modelem Tomahawk II svým druhým místem.

Po delší době jsem si zase připomněl otázku bezpečnosti. Nebylo chvíle aby mezi soutěžící nevlétl model - ať už po sestřelu nebo chybou pilota. Že je zásah modelem pěkná šlupka se přesvědčilo hodně účastníků. Já dostal jeden přímý zásah do hlavy ještě před začátkem soutěže a druhý v průběhu soutěže pěkně zpředu přímo mezi oči až mi sluneční brýle odletěly 2 metry. Poslední zásah jsem dostal shodou okolností také od kolegy (Petr Ludvík), odnesla to "jen" anténa viz. obrázek. Chtělo by to ještě větší ukázněnost pilotů. Je ale pravda, že let modelu často ovlivnit moc nejde - po zásahu. Já sám jsem mezi soutěžící také vlétl při nezdařeném přistávání.

Celkově zhodnoceno pohledem soutěžícího ... nádherná soutěž s bezva lidma, kteří vědí, že zábava je na prvním místě. Tuhle myšlenku podpořili po skončení soutěže Venca (RC Modely) a Boris Guič předvedením EPP aircombatů. Jde modely vycházející z modelu Stinger s jiným trupem, 2,5 motorem a krepovou stuhou připevněnou ke směrovce. Na létání obou pilotů bylo vidět, že obavy z poškození nebo zničení modelu nemají žádné - prý to prostě zničit nejde.

pro zvětšení klikni
polní letiště kombatových strojů, uprostřed dole Míla - celkově druhé místo
vzduch nad kopcem byl plný - 2. kvalifikační let
stroje TKT, zleva Tomáš, Zdeněk, Míla, Pavel, dole Pavlovo Hitec s uraženou anténou
Pavel po finálovém letu - celkově 5. místo, poškození značné (obě směrovky, anténa a zásah mezi oči)

PS1: na EPP aircombat už se také chystáme, hned jak budeme mít nějaké vlastní zkušenosti dozvíte se to na stránkách RC WEBu.

PS2: při poletování po soutěži jsem po střetu s jiným modelem zničil přijímačový krystal :)

Pavel Dvořák (PAD)

© RC web
Design PAD