odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
18.4. 2005 - Bitva o Kobří kůži, Jenišov

V sobotu 16.4. 2005 se na modelářském letišti v Jenišově u Karlových Varů sešlo celkem 21 pilotů airkombatu. Protože vlastní soutěž začala až po desáté hodině bylo dost času na vyzkoušení modelů po zimní pauze. Většina soutěžících použila stroje z minulých sezón, novinek bylo minimum. Jednou takovou novinkou byl bezesporu elektrifikovaný epp "mezek". Objevilo se také několik nových tváří, neklamná známka toho že airkombat žije (nebo spíš přežívá?).
Piloti byli rozděleni do třech kol po třech heatech. Protože ale většina pilotů neměla "náhradní" sady krystalů kvůli kolizím frekvencí se všechna kola létala prakticky ve stejném složení. Myslím, že mít pár náhradních krystalů by mělo být podmínkou účasti v soutěži. Nejsilnější byl první heat (Rampa, Lukáš Kraus, Dan Pék...), druhý a třetí heat byl, jestli se to tak dá napsat, bez výrazných es. Startoval jsem v druhém heatu.
První dvě kola byla spíš oťukávací. I tak se hned v prvním heatu prvního kola podařilo Lukáši Krausovi ukořistit čtyři seky, Rampovi tři. Po těchto dvou kolech jsem si říkal, že zatím je vše v pohodě, bez killů. Takže největším protivníkem pilotů byl silný vítr foukající přesně do zad. Hodně startů se nepovedlo třeba Senohrábkům nebo mostečákům - Karlové Lutzové (ti asi nejvíce překvapili úžasným designem svého auta, kterým na závod přijeli - červená dodávka s airbrushovou technikou provedenou povrchovou úpravou s motivy airkombatu). Po dvou kolech následovala delší pauza na oběd. Fík (Jirka Krapf) zajistil výtečný guláš servírovaný jeho manželkou. Průběžné pořadí bylo následující: 1. L. Kraus, 2. Rampa, 3. D. Pék, 4. P. Dvořák. Můj pocit o poklidnosti letů se změnil ve třetím kole (holt na některé věci se myslet vůbec nemá, ani potají). Změnila se orientace letového prostoru takže nyní foukal vítr přesně zleva. Starty se vylepšily. Hned v prvním heatu po krátkém letu havaroval D. Pék když se snažil seknout stuhu nejpomalejšímu modelu soutěže - jedinému elektroletu - těsně nad zemí. Jestli ho sfouknul vítr nebo byla rána na ruce nevím, každopádně díky jeho zaváhání jsem si začal dělat chutě na bednu (a to se nemá). V tomto heatu se ještě Rampa s někým srazil. Pro toho někoho let skončil, Rampa po nouzovém přistání a výměně vrtule pokračoval v letu. Druhý heat třetího kola byl pro mne velkým zklamáním. Po rychlém startu jsem letěl přesně 12 sekund, následovala srážka s K. Barákem který řídil Ki-61 R. Křížaly. Richardovo éro bylo na šrot, já přišel o vrtuli a přírubu k výfuku. Letět by se ještě asi dalo ale nepodařilo se mi model "dotáhnout" do prostoru kam se pro modely může dojít. Poškozený motor jsem se snažil opravit s myšlenkou, že snad i přes havárii to na finále bude stačit. Motor jsem opravil, ale na finále body nestačily, skončil jsem na devátém místě, tedy prvním nepostupovém do finále :-(.
Finále bylo úžasnou podívanou. Sekalo se o 106. Bylo i několik kolizí. Na jednu takovou doplatil i Milan Bezstarosti se svým záložním Huricanem. Srazil se s Rampou. Rampa letěl dál ale Milanovi se zlomilo křídlo a neřízeně skončil v zemi. Bojový čas skončil. Lukáš Kraus s Danem Pékem ale létali dál. Během chvilky sebral Danův mezek stuhu Lukášovo Fairey Battle aby následně Lukáš zbavil Danova mezka ocasních ploch, následoval sestupný let k zemi bez výraznějšího poškození modelu.
Jirka Krapf vyhlásil výsledky, každý ze soutěžících obdržel diplom, první tři také poháry. Na pomyslnou bednu vystoupili: 1. Jakub Rampa Skotnica, 2. Lukáš Kraus, 3. Martin Musiolek. Bramborovou medaili vybojoval Milan Bezstarosti výtečným finálovým letem (předtím než ho Rampa sestřelil ukořistil tři seky).
Závěrem se sluší poděkovat Fíkovi za moc pěkný a příjemný závod a také všem soutěžícím kterých bylo tentokrát opravdu hodně.