RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
3.4. 2011 - pokusy s FPV

Delší dobu jsem pokukoval po více či méně zdařilých videích českých i zahraničních nadšenců natočených "stylem" FPV. Tedy z modelu ovládaného ze země kdy ale pilot vidí přímo z modelu díky přenosu obrazu z modelu na zem resp. do videobrýlí na pilotově hlavě. FPV = first person view - doslova "pohled v první osobě".

Při podrobnějším zkoumání na internetu jsem dospěl k závěru, že zábavka je to poněkud nákladná, zejména pokud bych koupil hotové řešení. Navíc jako vhodnější nosič kamery (fotoaparátu) se jeví "vrtulníkové" koncepce a nikoli letadla. Na internetu lze najít spoustu stránek nadšenců kteří si jak nosič tak elektroniku staví a bastlí tzv. od píky, ale na takový postup si vážně netroufám.

Takže jsem upustil od představy že snad budu něco z výšky v lepší kvalitě natáčet a spokojil se s myšlenkou pouhého sledování obrazu z paluby letadla.

Podnět k rozhodnutí o nákupu "nějakého" zařízení pak ve finále dala naše vláda resp. její príma nápad od 1.4.2011 danit dovážené zboží nad limit 22€. Takže objednávka z HobbyKing na sadu přijímač-vysílač-kamera pro pásmo 5,8GHz dorazila 1.4.2011 na poštu.

Proč pro pásmo 5,8GHz? Nebudu pitvat legislativu. Provoz v současnosti prakticky všech, pro modelářské účely využívaných, zařízení je víceméně nelegální. Takže proč těch 5,8? Jednak proto, že videopřenosy v pásmech nižších než 2,4GHz jsou nelegální bez dalších diskuzí a také proto, že pásmo 2,4GHz je už modelářsky hojně využívané pro řízení modelů. Současný provoz RC vybavení a videozařízení v pásmu 2,4GHz je nemožný. Sice zatím svoje modely stále ovládám RC vybavením v pásmu 35MHz takže problém s 2,4GHz teoreticky nehrozí, ale třeba nebudu létat sám a navíc co kdybych přeci jen na 2,4 přešel ... ? :) .

Do 5,8 jsem šel i přes jasné indicie, že oproti nižším frekvencím s tímto pásmem bude více problémů. Menší dosah při stejném výkonu a hlavně větší náchylnost na "rušení" přenosu vlivem překážek. Na druhou stranu ale díky již naznačenému problému legálnosti nehodlám provozovat zařízení s velkým výkonem na velké vzdálenosti kdy bych snad opravdu létal někde kam "dohlédnu" pouze s videobrýlemi. Rozuměj létal někde kde bych model po sejmutí brýlí neviděl.

První test proběhl hned po rozbalení "věciček" z krabičky. Ovšem nastal zádrhel s konektory. Na kablíku přijímače byly ciche samičky a v TV (první dostupné zobrazovadlo) také. Návštěva Datartu a nákup prodlužky se cinchy samečky a věc je vyřešena. Ještě trochu bastlení s letováním konektoru a napájením všech částí a ejhle, na TV je obraz a vůbec to nevypadá zle. V zápětí ovšem přišlo zklamání v podobě značně mizerného dosahu uvnitř bytu. Dvě železobetonové zdi ukončily přenos barevného obrazu. Zbyl jen černobílý a poněkud "rozbitý". Inu nevadí. Další test je už částečně venku. Přijímač s TV zůstaly doma, ale já pobíhám s kamerou venku pod okny a vysílačkou zjišťuji jak obraz na TV vypadá. Horší se ve vzdálenosti cca 100m od otevřeného okna za kterým je TV. Nepropadám depresi protože tohle je pro 5,8 nepříliš vhodná situace. Venku stromy a další dům ...

Nezbylo než zařízení namontovat do modelu. Jako nejjednodušší a nejlépe přizpůsobitelné poletovadlo mi přišel stařičký slowflyer "Černá mrcha" postavený kdysi v roce 2002, později na konci roku 2009 upgradovaný na střídavý pohon a LiPol baterie. Na trup z trubky jsem narouboval hranol z EPP s vyřízlou drážkou právě pro trubku čímž jsem vytvořil ložné plochy pro připevnění baterie, kamery a vysílače. Instalací video vybavení jsem se dostal na hmotnost přibližně stejnou jakou měl model kdysi dávno se stejnosměrným motorem a baterií z článků NiCd. Všechny komponenty jsou na model jen provizorně přilepeny textilní páskou 3M. Šlo to rychle na na první pokusy to bezpochyby postačí. Udělal jsem první chybku když jsem vysílač video připevnil těsně u přijímače RC. Při letu i jen nepříliš daleko od sebe (cca 30m) docházelo k rušení do řízení modelu. Posunutí vysílače dále od přijímače RC pomohlo.

Pokud vám v hlavě vrtá zdali jsem na létání s sebou tahal i televizi odpověď zní: "NE!". Taky se vám stává, že vás ve snu napadají geniální myšlenky? Mě občas ano a tak jsem ráno našel přenosný DVD přehrávač, zapojil do něj video přijímač a zajásal když na displeji naskočil obraz.

Na první let bylo vše přichystáno. Slunečné poledne sice dávalo jasně tušit, že na displeji bude houby vidět, ale nebylo cílem podle displeje řídit, šlo jen o to "něco" z výšky vidět. Krátký zálet s "naloženým" slowflyerem bez přenosu obrazu. Letí to, a dobře řekl bych. Zapnutí vysílačové části a DVD přehrávače. Mám obraz i zvuk (mikrofon integrovaný ve vysílači) tak vzhůru k oblakům. Jak se dalo čekat sledovat model a současně DVD přehrávač na zemi není lehká úložka, navíc při takovém slunečním svitu. Objevil se výše popsaný problém s rušením ovládání. Po přesunu vysílače další let. Model jsem dotrimoval tak aby létal prakticky sám a občas pokukoval po DVD co tam "hrají". Kvůli umístění kamery šikmo dolů opravdu nehrozilo snažit se model ovládat jen podle obrazu. Ale i tak jsem porvé okusil zážitek ptačího pohledu na terén, který znám jen z pozice pěšáka.

Co si budem povídat. Slowflyer není zrovna nejvhodnějším nosičem. Každý termický závan či poryv větru s modelem zacloumá a obraz se houpe. Na testování dosahu ovšem dostačující. Přenos obrazu a zvuku byl slušný do výšky do jaké jsem byl schopen model o rozpětí 1m pohodlně řídit - 80 .... 100m? Spíš méně. Výše jsem si s malým modelem netroufl. Ukázalo se ale, že pokud se postavím do spojnice vysílač-přijímač dojde okamžitě ke zhoršení obrazu.

Toliko zatím nabyté zkušenosti se sadou a kamerkou z HobbyKing.

V plánu je pořízení videobrýlí a pokus řídit model opravdu FPV :).

Fotky instalovaného vybavení na trupu:

© RC web
Design PAD