RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
12.6. 2013 - Trikoptéra - nezávislý pípák

K trikoptéře, kterou popisuji jinde, mi přišlo jako dobrý nápad vybavit ji pípákem pro snadnější nalezení v případě pádu a nebo jen přistání do vysoké trávy. Zejména ze začátku, když se učíte létat se pípák pro rychlejší nalezení může sakra hodit. A vlastně to nemusí být jen zezačátku. S jídlem roste chuť takže začnete postupně zkoušet víc a víc ... a kravíte a kravíte ... až s tím zkrátka praštíte.

Ale zpět k věci. Pípáků je celá řada. Některé se připojují na samostatný výstup z přijímače a dají se ovládat přepínačem, jiné mohou být připojeny mezi přijímač a servo a začnou pípat při výpadku signálu. Liší se také nejvyšším dovoleným napájením. Věšina pípáků je určena na napájení z přijímače, takže řekněme někde v rozsahu 4 až 6V (těch 6 jsem nezkoušel :)). Ale jsou i takové, které snesou napětí vyšší. Na co vyšší napětí?

To je tak - u koptéry je palubní elektronika obyčejně živena pohonnou baterií, která bývá velká a těžká. A jaká síla působí na těleso ponořené do kapaliny ........ ne, to bude něco jiného .... zkrátka těžká baterie při ráně obyčejně někam upadne, vypojí se nebo utrhne z připojovacích kablíků a pak je pípák napájený z přijímače nanic - a nezapípá a nezapípá.

Takže první bod: Chce to externí napájení. Něco malého lehkého. Něco, co se dá přidělat tak, že při ráně neodletí. Odpovědí je jeden článek LiPol. Napětí nabitého článku je 4,2V, nominální pak 3,6V. Vyhovuje kapacita cca 250-350mAh.

No jo, jenže jak hlasitě pípá pípák na 4,2V, případně na těch 3,6V. Určitě méně jak pípák napájený vyšším napětím. Tedy alespoň u těch pípáků co jsem zkoušel to tak je. Navíc vyšší napětí je určitou zárukou delší doby pípání což se někdy může hodit, i když třeba za cenu zničení lipolky. Cena lipolky je v provnání s cenou modelu obyčejně zanedbatelná.

Máme tedy druhý bod: Pípák by měl být schopný pracovat při vyšším napětí.

Z uvedeného vyplývá, že externí zroj bude dvoučlánek LiPol 350mAh a pípák pro napětí min. 8,4V. Baterku lze použít z halového modelu (takových mám dost, sice už nedají proud, ale na tohle jsou dobře použitelné) a nebo koupit třeba v číně za cenu okolo 3$, na kvalitě prakticky nesejde protože vybíjecí proudy budou malé. A pípák? Třeba čína nebo Nizozemí (hobbyking) i když i u nás se dá také koupit. Cena vč. dopravy z Nizozemí okolo 60-80Kč.

Zapojení:

Z přijímače potřebujeme zem (mínus) a signál. Externí baterie bude pípák napájet takže plus i mínus. Ze servokablíku pípáku je potřeba odpojit pin s plus (vyndat z konektoru a zaizolovat třeba smršťovačkou). Takto upravený konektor se připojí k přijímači, nebo když už jsou v přijímači všechny kanály obsazené nezbyde než z některého signál a minus vytáhnout (např. V-kabelem).

Na baterii je potřeba přidělat servokonektor. Pozor na umístění plus a minus, pípák, který popisuji, je na přepólování citlivý - zničí se! A ještě jednou pozor, na dvoučlánku LiPol budete mít servokonektor a není nic jednoduššího než takovou baterku omylem připojit k přijímači. Některé nové přijímače takové napětí snesou, ale většina a tipuji, že všechny starší, nikoli.

A je hotovo. Připojit hlavní pohonnou baterii, pak připojit externí baterku k pípáku a pokud není zapnutý vysílač měl by začít pípat. Interval pípání se dá v malém rozmezí nastavit potenciometrem na pípáku. Při zapnutí vysílače pípák nepípá.

Pokud dojde ke ztrátě modelu stačí vypnout vysílač a vyrazit hledat. Pokud se při ráně odpojila hlavní pohonná baterie začne pípák řvát i bez vypnutí vysílače.

Poznámka pro kopteristy používající desku KK 2.0 - po vypnutí a zapnutí vysílače je potřeba znovu odpojit a připojit pohonnou baterii :).

Fotky a video:

© RC web
Design PAD