RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA logo WW1+ logo RC mania
vyhledávání
12.6. 2013 - Trikoptéra - gimbal

Zkoušeli jste někdy na model ať už auta nebo letadla přidělat kameru? Že ne, inu to je ale velká taškařice. Doporučuji.

Tady popíšu instalaci kamery na trikoptéru. Přidělat kameru "nějak" na model není zvláštní umění. Tedy do té doby, než začnete bojovat s vibracemi, které prostě na modelu často jsou. Ale to tom tenhle článek není. Tak tedy o čem ...

Pokud dáte kameru na model typu koptéra a je celkem jedno jestli tri, quadro atd. tak narazíte na skutečnost, že se ve vzduchu pořád nějak naklání. Pokud ale pro ovládání koptéry použijete desku KK 2.0 a upgradujete její firmware získáte možnost kameru stabilizovat ve dvou osách - lépe řečeno kamera bude pořád ve stejné poloze i když model bude v náklonu ať už ve smyslu na křidélka nebo na výškovku. Samozřejmě jen v určitých mezích.

Deska KK 2.0 ve verzi firmware od 1.5 výše nabízí možnost připojení dvou serv pro ovládání základny kamery. Jedno servo pro osu "výškovka", druhé servo pro osu "křidélka" a dokonce lze výchylky serv mixovat (bez možnosti nastavení, jen mix 1:1). A právě o zařízení využívající mixování výchylek serv použitých pro naklápění základny s kamerou je tento článek. Na internetu toto zařízení najdete pod zkratkou SSG - super simple gimbal.

Celý tenhle mechanizmus sestává ze dvou desek. Já použil sklotextit z pokažených desek s plošnými spoji. Desky jsou propojeny kloubem vytvořeným palivovou silikonovou hadičkou navlečenou na obyčejné šroubky M3. Rovina je definována třemi body. Další dva tvoří "táhla" od serv. "Táhla" jsou ze silikonové hadičky, která vytvoří parádní pružný a ve všech směrech ohebný kloub. Délku pák serv a šroubků, na které se "táhla" nasadí je potřeba vyzkoušet. V zásadě by volná část hadičky neměla být příliš dlouhá, protože s narůstající délkou bude deska kamery více a více "pružit".

Ke spodní desce jsou serva přivázána plastovými stahovacími pásky. K horní desce je kamera připevněna dle možností, např. gumičkou.

S vyladěním celého mechanizmu si to chce pohrát. Deska by se při pohybu serv měla naklápět aniž by to vedlo k nadměrnému namáhání serv. Co tím chci sdělit - šroubky v desce kamery, na které se připojuji hadičková táhla by měly být v rovině s pákami serv aby při vychylování šroubů nedocházelo k jejich nadměrnému vybočování.

Co se nastavení vlastní ovládací desky elektroniky KK 2.0 týče nebudu uvádět podrobnosti. Najdete je na internetu a stejně si na vše budete muset přijít sami.

Níže pár obrázků hotového zařízení:

© RC web
Design PAD | CSS&code by JK