RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
15.10. 2023 - Jak vyfrézovat jednoduchou formu pro laminování

Popis postupu výroby jednoduché negativní formy frézováním z MDF pro laminování, tady konkrétně na kousku křídla.

Od roku 2017 používám pro výrobu „laminátového“ křídla ACES kombatového modelu Nakajima B5N2 negativní formu vyrobenou frézováním z MDF (polotvrdé vláknité deska). Jak jsem na to přišel? Křídla jsem postupně vyráběl z EPP se smrkovými nosníky a lakem na bázi disperze přilakovanou tenkou skelnou tkaninou – dost práce s přípravou jádra (slepení, broušení koncových oblouků) i s potahováním, navíc lak dlouho schne a co křídlo to originál (nedá se zajistit perfektní geometrie). Další technologií bylo „vakuované“ křídlo s jádrem z obyčejného kuličkového polystyrénu a potahem skelnou tkaninou nalaminovanou na durofol – pěkný povrch, výborná hmotnost, ale nutno dodatečně opracovat koncové oblouky, slepit poloviny křídla k sobě a dodělat šachty pro serva, navíc problematická kvalita náběžky. Jak vyrobit křídlo, které bude přesné a co nejméně náročné na dokončovací práce?
Koncept jádra z obyčejného polystyrénu vyztužený smrkovými nosníky a s potahem laminátovou tkaninou 80g/dm2 se výborně osvědčil. Chce to prostě negativní formu. Klasický postup je udělat model křídla a ten zaformovat, výsledkem je přesná forma. Na takové dílo jsem ale neměl zkušenosti a tak jsem vymýšlel … Napadlo mě model křídla vynechat, negativ vyfrézovat z MDF a dokončit povrch. To přeci musí jít!
Jde to, ale tedy té práce je tak jako tak spousta. Popisovat podrobnosti by vydalo na samostatný elaborát. Nedávno mě o popis této technologie požádal kamarád. A tak jsem zavzpomínal a zkusil vyrobit vzorek, na kterém bych základní principy ukázal. Základem je mít frézku, která zvládne frézování MDF. Pokud frézku nemáte, ale máte kamaráda, který ji má a náhodou by vás napadlo, že by vám mohl pomoci … tak pokud bude mít alespoň trochu rozum, rázně vás odmítne. A pokud frézku nemáte, ale na modelařinu jí děsně potřebujete, zkuste kouknout na www.lupa-cnc.com – popisovaný vzorek byl vyroben na standardní verzi v.2.3. Vynechám přípravu 3D dat, generování G-kódu, parametry obrábění. Kdo se na tuto cestu vydá, musí vše už ovládat. Opracovávaná MDF byla k frézce uchycena jen provizorně. Při „ostré“ výrobě by bylo více než vhodné preciznější uchycení. V následujících krocích také není použito polystyrénové jádro, jde pouze o opracování MDF a laminování.

Postup na fotkách:


A abych byl přeci jen trochu konkrétnější s tím křídlem Nakajimy:


Na vše výše popsané byla použita frézka LUPA 2.3 ve standardním provedení.

Modelářská hobby frézka LUPA 2.3 STANDARD s motory NEMA17 na všech osách. Na osách X a Y řemínky, osa Z trapézový šroub. Pojezdy na podepřených tyčích 12mm. Pracovní prostor 833x517x125mm, rychloposuvy 9000-9000-4500mm/min (X-Y-Z). Vřeteno stejnosměrné 500W (14.000ot/min). Základ ovládací elektroniky GRBL (Arduino).
© RC web
Design PAD