Pořídil jsem si namísto, sice dva roky fungujícího, ale v současnosti často stávkujícího MT Siemens C45, barevný model Siemens A60. Je to prý nejlevnější mobil s barevným displayem na trhu. To je mi fuk, hlavně že umí telefonovat. Protože jsem si kdysi ale zbastlil kabel na propojení s počítačem těšil jsem se, že nové funkce (spíše možnosti) telefonu řádně prozkoumám. Ke správě telefonu v počítači jsem používal velmi povedený program Sx35CZ od Pavla Cibulky.
První zrada, která na mě čekala, byla v podobě konektoru v telefonu. Konektor je nižší než u staršího typu takže představa jak si rychle přehodím kontakty uložené přímo v telefonu (ne na SIM) mne opustila. Začal jsem postupně čísla a jména do nového telefonu naťukávat, ale u třetího mne opustila trpělivost a řekl jsem si, že tudy cesta nevede. Následovalo hledání na internetu abych zjistil zapojení konektoru (jestli se náhodou oproti starším typům nezměnilo - to víte, že změnilo) a také jsem sháněl software, který by si s telefonem rozuměl. Ohledně vhodného software na mne čekala druhá zrada. Pro telefony Siemens je sice programů spousta, ale jako na potvoru také spousta z nich A60 nepodporuje - je to zkrátka low-end. Nakonec jsem vybral program SiMoCo také od Pavla Cibulky. Pokud si program budete chtít stáhnout zkuste ho najít v nějakém vyhledávači, jistě se dostanete ke stažení nejnovější verze.
Následovala úprava konektoru na kabelu. Prakticky stačilo odstranit plechovou pojistku původně určenou k zajištění konektoru v telefonu a sbrousit jej na potřebnou tloušťku. Konektor jsem kdysi koupil jako rozebíratelný, takže výše uvedené operace nečinily problém. Nakonec jsem přeházel kontakty dle schematu na internetu. Pokud byste si chtěli koupit "originální" konektor tak opět doporučuji hledat na internetu a využít některého z mnoha e-obchodů.
Následovala kontrola připojení k počítači. Naštěstí vše fungovalo hned napoprvé.
Do A60 jsem nasypal všechny kontakty zazálohované před výměnou telefonu na počítači. Pak mi to samozřejmě nedalo a začal jsem zkoumat další možnosti úprav log, wallpaperů, melodií apod. Zjistit jak nejlépe na to mi sice chvíli trvalo, ale nebudu napínat. Zapomeňte na využití možností nahrát logo do/z telefonu apod. Nejúžasnější funkce pro změnu obrázků a zvuků se skrývá v možnosti otevřít v programu jakousi obdobu "Norton Commandera". Pamět v telefonu se vám pak zobrazí jako samostatný disk ve kterém se dá dělat vše jako na disku v počítači - vytváření či mazání adresářů, kopírování a mazání souborů. Samozřejmě na "mobilový" disk můžete nahrávat soubory z disku počítačového. Tak a je to, kouzlo vyzrazeno. Cokoli (obrázek, zvuk) do mobilu nahrajete můžete v telefonu samotném také vybrat ať jako pozadí, logo nebo melodii zvonění.
Samozřejmě je nutno respektovat nějaká pravidla. V zásadě by měly být soubory, kopírované do telefonu, co nejmenší. Pro základní představu mohou posloužit velikosti souborů v telefonu již obsažených. Také neškodí udělat si před vlastními experimenty kompletní zálohu obsahu telefonu. Melodiemi jsem se moc nezabýval. Na zkoušku jsem vzal polyfonní melodii (*.mid) Red Hot Chili Peppers, která je součástí instalace programu SiMoCo. Po překopírování jsem si ji vybral jako zvonění. Žádné překvapení, hraje to. S obrázky je to také jednoduché. Display má prý rozměr 101x80 bodů. Takže ve stejné velikosti měl být i obrázek pro pozadí. Zjistil jsem ale, že pokud takový obrázek nahrajete jako pozadí objeví se na display zkresleně - ve svislém směru bude jakoby prodloužený. Řešení je snadné. Svůj obrázek nejdříve udělejte o rozměru 101x101 bodů a až poté jej zmenšete na 101x80. Takto ho ve svislém směru zúžíte, v telefonu se zas prodlouží. Kdyžtak si zkuste udělat obrázek se čtvercem nebo kruhem, na těchto obrazcích snadno uvidíte zkreslení. Jak dělat obrázky není předmětem tohoto článku. Ohledně formátu - uspokojivých výsledků při převodu fotografií na pozadí jsem dosáhl s formátem GIF při 32 barvách, pak vychází velikost souboru přibližně do 5kB. Velikost log je samozřejmě také omezena tímto rozměrem. A tady přijde, alespoň pro mě, příjemné překvapení. Telefon podporuje u formátu gif průhlednost. Využití průhlednosti je jasné. Např. pokud nechcete aby mělo vaše logo bílé okraje tak je jednoduše uděláte průhledné. Malý trik je pokud chcete aby se na display zobrazovalo jen pozadí a žádné logo - tedy ani logo (nápis) operátora. Stačí vytvořit obrázek velikosti 1x1bod, nadefinovat mu průhlednost, překopírovat do telefonu a nakonec si ho vybrat jako logo operátora. Hotovo, víc jsem zatím nevyzkoumal. Jen ještě možná drobnost - až si budete dělat vlastní pozadí tak vezměte v úvahu, že ve spodní části displaye je ovládací menu, které zakrývá část obrázku.
S heslem "nepište mi leda byste přišli na něco fakt zásadního"
vám přeji aby vaše nadšení z telefonu vydrželo déle než dva dny :-)