S koncem roku 2007 jsem začal řešit náhradu za stávající vysílač Hitec Flash 5. Protože létám v podstatě pořádně jen s modely v kombatových kategoriích ACES, EPA, ESA stačilo mi aby rádio mělo mix křidélek ve funkci klapek ve spojení s výškovkou a co nejvíce "pamětí" pro uložení nastavení jednotlivých modelů - jen pro kombat mám tři stroje ACES, tři EPA/ESA, od příští sezony možná přibudou další 2-3 samostatně pro ESA, možná i dva pro kombat WWI.
Jako vhodný se jevil vysílač Hitec Optic. Když jsem ale v místní modelářské prodejně narazil na bazarovou Eclipsu za celkem zajímavou cenu a hlavně se známou historií začalo být jasno. Na internetu jsem prozkoumal možnosti tohoto rádia a když jsem narazil na webové stránky pana Palíka, který nabízí upgrade programového modulu (zvýšení počtu "pamětí" pro modely na 22, volné přiřazení mixů jednotlivým přepínačům, atd.) bylo rozhodnuto - bez tohoto upgrade se mi Eclipsa zdá jako ne zrovna zdařilé rádio. Cestou z obchodu jsem rovnou programový modul vyndal a poslal panu Palikovi. Kompletní funkční vysílač jsem tak měl na stole asi za týden. Oproti možnostem Flashky na mě Eclipsa zapůsobila trochu jako UFO.
Vyvstala ale další otázka a sice jak budu rádio držet. Do pultíku na Flashku se Eclipsa pro svou větší šířku bohužel nevešla. Rozhodl jsem se přejít na palcové ovládání. Manželka pomohla s ušitím popruhu pro zavěšení rádia na krk. První test nového držení proběhl na EPA/ESA kombatovém Mustangu. Zpětně se divím, že jsem ho nerozbil. No co, snad se to poddá. Krátce na to následoval pokus o řízení akrobata Blast (z epp, Freeair). Ukrutná zima a nezalétaný model moje předsevzetí o řízení palci definitivně zhatily. Blížila se poslední akce kombatové sezony 2007 kde jsem chtěl létat jak s modely kategorie ACES a EPA tak s novým dvouplošníkem SPAD VII kategorie Aircombat RC WWI a na hrdinství (palcové řízení) nebyl čas.
A tak vznikl jednoduchý dřevěný pultík. Horní a spodní deska jsou z truhlářské překližky tl.4mm, stejně tak vnitřní svislé příčky lemující prostor rádia - boční jsou přes celou šířku pultu, zadní je mezi těmi bočními. Boční příčky jsou od sebe tak daleko aby se vešlo rádio a tenká tvrdší pěnová guma na obě strany. Zadní příčka má tři otvory - dva pro protažení opředené gumy jistící vysílač proti vypadnutí a jeden větší pro manipulaci s gumou (svázání konců gumy). Vnější strany jsou vylepeny balzou tl.10mm a zabroušeny do tvaru podle horní a spodní desky. Vše je lepeno řídkým vteřinovým lepidlem, tam kde jsem cítil že by měl být spoj pevnější nasypal jsem balzové piliny z broušení a zalil vteřiňákem. Pult je zavěšen na popruh přes kovové tyčky délky cca 20cm, průměr 6mm. Tyčky jsou v pultu upevněny demontovatelně. V pultu je na svislo pro vedení tyčky vlepena hliníková trubka 7/6mm, ve spodní cca 1/3 délky má zářez, přes trubku je v tomto místě navlečena spona z ocel. drátu prům. 0,8mm ve tvaru spínacího špendlíku, ta zajišťuje tyčku (ve které je zářez) proti vysunutí. Montáž je snadná - tyčku zasunout a pootočit o 180st. tak aby spona zapadla do zářezu, demontáž obráceně - pootočit a vytáhnout.
Povrchová úprava je stříkacím tmelem Duplicolor, přebroušeno, nedostatky dostříknuty, znovu přebroušeno. Finální povrch je dvoukomponentním černým autolakem - zrovna v době stavby pultíku manželka ťukla auto takže lakýrník stříknul jak auto tak pult :-)
Nakonec jsem ještě zespoda ťuknul do rohů kovové cvočky aby se spodek nepoškrábal při položení na zem. Aby se při položení neopíralo o zem i madlo rádia je toto madlo otočeno tak aby bylo rovnoběžné s anténou - stačí rozebrat skříň rádia a madlo po povolení dvou matic otočit. Vysílač se zasune do otvoru a zajistí gumou proti vypadnutí, guma není téměř vidět - je vedena spodem kde jsou na vysílači nožičky. Jistě existují i elegantnější řešení, ale tohle se mi za minulých cca 10 let osvědčilo tak proč měnit. Pro zajímavost - do pultu se naprosto přesně vejde i Graupnerovo MC-12 .