RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA logo WW1+ logo RC mania
vyhledávání
29.3. 2005 - Hacker Model Indoor Open, Stochov
V sobotu 26.3. 2005 uspořádal Karel Hacker z firmy Hacker Model Production druhou soutěž halových RC modelů Hacker Model Indoor Open. Soutěžilo se v několika disciplínách. Hlavní byla samozřejmě halová akrobacie v kategoriích F3AI-A, F3AI-B (jednodušší) a AM (aeromuzikál). Doplňkově, hlavně pro pobavení diváků ale i pilotů, přibyla soutěž v letu kolem pylonů a "akrobatický" parkur. V soutěži pylonů musely modely splňovat požadavek rozpětí 780-800mm, hmotnost min. 220g a musely mít předlohu ve skutečném stroji létajícím pylonové závody v Renu. Pro parkur, který sestával ze startu, průletu brankou (cca 2,5x1,5m), přemetu, průletu brankou, výkrutu, průletu brankou a přistání v místě vzletu, mohl být použit libovolný model.

V akrobacii nemá smysl hodnotit jednotlivá soutěžní kola. Obecně je ale jasné, že úroveň pilotních schopností šla neskutečně nahoru. Když si vzpomenu jak se létalo sotva před čtyřmi měsíci také právě ve Stochově na první soutěži Hacker Model Indoor Open tak předváděné výkony jsou naprosto nesrovnatelné.
V kategorii "A" startovalo 9 pilotů. Kromě tradičních borců jsme v této kategorii, po úspěchu na Slowflyeru 2005 v Praze v "béčkách", poprvé startovali spolu s T. Ciniburkem. Většina pilotů má sestavu už opravdu v malíčku a tak se těžko hledají chyby, ale najít se dají. Já s Tomášem jsme si vybrali nováčkovskou daň. Tomáš v podobě předposledního místa, já po neskutečných kixech ve druhém a třetím kole v podobě místa posledního (moje hlava odmítla pracovat a v letu na zádech při náletu do souvratu na zádech vymyslela, že levá ruka přitáhne - při letu cca 1m nad zemí to znamenalo nuly za všechny následující obraty - to se mi už hodně dlouho nestalo). Škoda Tome, porazit tě bylo pro mne výzvou :-) V celkovém součtu dělily první dva neskutečné dva body, třetí měl na prvního ztrátu jen 26b.
Béčka jsou řekněme kategorií začínajících halových akrobatů a tak kromě perfektních výkonů byly k vidění i slabší okamžiky některých soutěžících např. v podobě výletu modelu mezi diváky na tribunu či krocení nevyzpytatelného (a po pravdě řečeno pro halovou akrobacii ne zrovna vhodného) modelu. Suverénně zvítězil Dan Hrachovec (13 let).
Aeromuzikály mě až na výkon Lukáše Krevňáka, který myslím konečně dokázal zalétnout svou sestavu přesně tak jak chtěl, moc nebraly - všechny sestavy byly stejné jako na Slowflyeru 2005. V téhle kategorii jsem nakonec taky startoval i když CD s muzikou jsem vypálil až v pátek večer před soutěží a definitivní rozhodnutí padlo až při přihlašování. Řekl jsem si, že když už jsem v hale tak si za startovné 300,- alespoň pořádně zalétám. Ne že bych netrénoval, ale mít z dvouminutového letu vymyšleno jen 30s není zrovna příliš. Při prvním letu (o kterém jsem si špatně myslel že je již soutěžním) se dařilo, některé jsem možná překvapil a byli i tací kterým se má sestava evidentně líbila - pravda, sestřel na konci letu nemá v sestavě zatím nikdo :-) Jenže co se v tréninku povedlo v soutěžních kolech se už zopakovat nepodařilo a tak to bylo zase jen poslední místo.
Doplňkově se asi poprvé v hale letěly pylony. Startovalo 8 pilotů. Stroje, kromě dvou Rare Bear, mustangy v různých úpravách (Miss America, Dago Red). Pylony K. Hacker vymyslel z kovových trubek s vlajkou na konci - působivé. Tady bych k průběhu závodu i něco napsal protože adrenalin tekl proudem. Letěla se dvě základní kola po dvou na pět okruhů. Hned do prvního jsem startoval s T. Ciniburkem. Tomáš tuším po dvou okruzích skončil na zemi, já dolétal v čase 27s. V dalším startu, jestli dobře vzpomínám, ani jeden závodník nedoletěl neb stroje byly roztříštěny o zem nebo o pylon. Jednoduše řečeno zalétnout pět okruhů nebyl až tak boj s protivníkem jako spíš s vlastním strojem resp. jeho řízením kolem tyčí. V druhém kvalifikačním kole jsem model nasměroval v druhém okruhu přesně na pylon - čelní střet - odnesla to vrtule a motor u kterého se trochu ohnul plášť. Nakonec se do finále probojovali T. Ciniburk, B. Guič a já díky výbornému času z prvního letu. Po startu mi motor zřejmě díky předchozí ráně moc nešel a tak jsem se spíš plazil abych stejně ke konci trefil pylon. Zato boj o první místo mezi Tomášem a Borisem stál za to. Boris nakonec vyhrál.
Parkur se letěl úplně jako poslední disciplína. Co se letělo viz začátek článku. Jako první startoval T. Ciniburk který má branku rád a obyčejně v těchto disciplínách dosahuje vynikajících výkonů. Jeho let byl také návodem pro ostatní jak se to má vlastně letět. Po něm jsem šel na start já abych poukázal na nevyjasněnost pravidel - jeden průlet brankou mi nevyšel a branku jsem projel po zemi. Co s tím? Po krátké diskuzi jsem dostal opravný let s tím, že pokud se brankou projede nelze to považovat za průlet. V druhém letu se zadařilo a na dlouhou dobu jsem s časem 20,44s se usadil ve vedení. Po chvíli výborně zaletěl L. Krevňák (cca 21,4s). Hodně nás vypekl mladý Dan Hrachovec který zaletěl přemet fikaně ihned po výletu z branky a do branky se vrátil v opačném směru než vylétnul čímž ušetřil jeden oblet, výsledný čas 17s. Nutno ale říci, že takto zalétnout není úplně jednoduché a tak piloti letící letěli po Danovi dodržovali jednoduší způsob - i když u asi dvou jsem si všiml, že nejspíš chtěli zalétnout jako Dan, ale nevyšlo jim to a tak raději pokračovali "klasicky". Mezi posledními odstartoval Jan Sedláček aby svým časem odsunul na bramborovou pozici Lukáše. Výsledné pořadí: D. Hrachovec, P. Dvořák (já), J. Sedláček.
Co napsat závěrem. Tahle akce se hodně povedla, mě osobně bavila víc než Slowflyer 2005 a jistě i divákům se větší část závodů musela líbit. Nebylo tolik pilotů takže divácky nudná akrobacie netrvala tak dlouho. Při pylonech a parkuru se jistě bavili všichni.
Při závěrečném vyhodnocení obdrželi vítězové diplomy. Všichni účastníci si pak formou tomboly vylosovali z hodnotných cen v podobě stavebnic modelů z produkce firmy Hacker Model Production (ZoomZoom, ZoomBi, Tough Boy - model pro začínající piloty, vylosoval si ho B. Guič ... no, asi to nebyla náhoda :-), Sukhoi, Pitts Specialized), triček s firemním potiskem Hacker a pytlíků s drobnými sklotextitovými díly z produkce firmy Soft model (Jan Sedláček). Rozdávání cen formou tomboly je dobré, bohužel se také může stát, že vítěz odejde jen s tričkem což se přihodilo Danu Hrachovcovi, který vyhrál "béčkovou" akrobacii a parkur.

Nakonec nelze než poděkovat Karlovi Hackerovi a jeho spolupracovníkům za uspořádání báječné akce, takže Karle díky.

pořadí F3AI-A: F3AI-B: Aeromusical:
1. David Kyjovský (2000) Daniel Hrachovec (2000) David Kyjovský (2000)
2. Petr Chyška (1998) Petr Michalovič (1860) Daniel Hrachovec (1873)
3. Lukáš Krevňák (1974) Zdeněk Singer (1826) Lukáš Krevňák (1791)
4 Jan Sedláček (1957) Václav Řípa (1806) Boris Guič (1759)
5 Jan Špatný (1907) Jiří Potenský (1761) Jan Plevný (1754)
6 Boris Guič (1905) Petr Hulík (1724) Jan Špatný (1712)
7 Jan Plevný (1868) Jakub Špatný (1718) Pavel Dvořák (1573)
8 Tomáš Ciniburk (1829) Luboš Komberec (1645)  
9 Pavel Dvořák (1687) Marek Plichta (1610)  
10   Petr Hrubeš (1498)  
11   Václav Komberec (1406)  
12   Miloslav Malásek (1025)  
13   Petr Mihalov (825)  
14   Jiří Nožička (744)  
Hodnoty v závorce udávají součet bodů ze dvou lepších kol. Aeromuzikály se letěly jen na dvě kola.

pořadí pylony: parkur:
1. Boris Guič (Miss America) Daniel Hrachovec
2.

Tomáš Ciniburk (Dago Red)

Pavel Dvořák
3. Pavel Dvořák (Rare Bear) Jan Sedláček

WELLY - něco mezi Sniperem a Focusem Zdenka Singera
aeromuzikálový jednoploch Lukáše Krevňáka, s "plůtky" na koncích křídel je prý s modelem zalétnutí přemetu v nožovém letu jistější než bez nich
další z mnoha variací na Focuse
stojánka na trénikové lety
akrobat Dana Hrachovce
stojánka mustangů - pyloňáků (vše z výřezů od Freeairu)
pylonové modely - v popředí model ze stavebnice od Hacker Model, vlevo vzadu můj Rare Bear
ke konci dne Boris zavěsil svého mustanga do šňůr na pylonu - urazil čumák a špagát se mu zaříznul do křídla (červená šipka)
stojánka pylonových strojů vyvolala zájem fotografů můj Focus při aeromuzikálu, se stuhou omotanou kolem křídel se řídilo podstatně hůř
parkur - průlet brankou nový prototypový stíhací stroj z epp od Freeairu
nový prototypový stíhací stroj z epp od Freeairu zajímavý náhon křidélek na modelu T. Ciniburka
vyhlášení výsledků pylonů - 1. B.Guič (uprostřed vlevo), 2. T.Ciniburk (uprostřed vpravo), 3. P.Dvořák (vlevo) a pořadatel soutěže K. Hacker (vpravo) vyhlášení výsledků parkuru - 1. D. Hrachovec (otočen zády), 2. P.Dvořák (vlevo), 3. J.Sedláček (uprostřed vlevo) a pořadatel soutěže K. Hacker (vpravo)
... ne že bych nechtěl přidat i fotky vyhlášení vítězů akrobacie A a B (když na nich nejsem :-)),ale bohužel je nemám  
© RC web
Design PAD | CSS&code by JK