RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
Test přijímače Blue Arrow (Pelikán)

Byl jsem požádán o recenzi mikro přijímače R3P5-H/T z produkce firmy Blue Arrow. V záhlaví článku je v závorce uvedena firma Pelikán protože evidentně přijímač prodávaný Pelikánem pod označením RS - 5FM pico je stejný jako od Blue Arrow (liší se pouze směr vyvedení konektorů, celkové provedení a osazení součástkami je shodné).
První dojem je rozhodně dobrý. Přijímač je lehoučký a subjektivně bytelný díky zatavení do smršťovací folie. Na stránkách Blue Arrow je vtipně uvedena hmotnost 2,8g bez antény, smršťovací folie která tvoří obal přijímače a bez konektorů serv. I tak je celková hmotnost včetně minikrystalu malá.

Při testování šlo o to prověřit zda je přijímač vhodný pro létání v hale, nejlépe za současného létání více modelů. Testy jsem prováděl na halovém shock-flyerovi EDGE a halovém akrobatovi FOCUS. Na první lety jsem byl v hale 39x18m v Krupce zcela sám. Během letu s EDGE přijímač fungoval bezchybně. Další lety proběhly v hale UJEP v Ústí nad Labem (za povšimnutí stojí strop kde je docela dost oceli, jinak hala je Dřevěná). Tentokrát s modelem FOCUS. Než dorazili kolegové modeláři na tradiční večerní létání stihnul jsem dva lety. Během obou letů se velmi sporadicky projevovalo nepatrně zaškubnutí serv, ale opravdu jen minimálně - i když u halového akrobata je to už problém. Největší rozčarování ovšem přišlo když dorazil kolega a zapnul vysílač (teď bohužel nevím jak daleko byly od sebe kanály). Zrovna jsem se snažil zaletět přemet v nožovém letu a zrovna při vybírání do vodorovného letu přišla cukatura a model narazil do země, rozhodně to nebylo rukama. Přijímač okamžitě putoval na dno tašky a nahradil jej osvědčený (i když někým také zatracovaný) malý přijímač od Potenského. S tím dosud nebyly a nejsou žádné problémy (za stejných podmínek jako u Blue Arrow). No dobře řeknete si, ale .....

Pokud vyjdu z toho, že přijímače od Blue Arrow a Pelikána jsou stejné mám další potvrzení jejich nic moc kvality. Přijímač od Pelikána mají další tři kolegové. Jeden jej měl ještě před tím než já Blue Arrow na halovém akrobatovi a moc si s ním nezalétal, s neustálým, i když mírným cukáním serv to prostě nešlo (serva se cukala kolem nastavené polohy). Druhý kolega jej měl také ve Focusovi a s modelem si prakticky nezalétal protože cukání bylo hodně výrazné. Třetí majitel přijímače jej měl také v halovém akrobatovi a u toho jediného jsem nepozoroval žádné špatné projevy. Ale je fakt, že toho moc nenalétal protože model byl ne zcela ideální a majitel byl více na zemi než ve vzduchu.

Můj závěr je nekupovat. A když tak snad jedině s jistotou, že jej nebude možno použít při hromadném létání. Otázka je ještě do jaké míry měly vliv použité frekvence resp. jejich interference, možná si dám ještě trochu práce a zjistím je.

Přijímač od Blue Arrow, jediný rozdíl mezi tímto přijímačem a tím od Pelikána je ve způsobu vyvedení konektorů
Přijímač od Pelikána
Hala v Krupce
Hala UJEP, Ústí nad Labem
© RC web
Design PAD