RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA logo WW1+ logo RC mania
vyhledávání
Slow-parkflyer Papundekl (Drenalyn)

Popisovaný model je realizací touhy na něco jednoduchého kde by se dal použít střídavý motor získaný z CDrom mechaniky.
Model jsem nevymyslel, orientační výkres jsem stáhnul z francouzského webu tohoto modelu (web už neexistuje). Název Drenalyn vychází ze slova adrenalin a pojmenování je to docela příhodné. Název jsem změnil na Papundekl protože tak na mě zkrátka model působí.
Původní Drenalyn má průměr disku 600mm, já ho zmenšil s ohledem na použitý pohon na průměr 420mm.
Stavba je velmi jednoduchá a pokud máte vše potřebné zvládnete celý model za víkendové odpoledne.
Zatím jsem postavil dvě verze. První byla také zveřejněna v časopisu RCrevue 2/2004. Na tomto modelu jsem si ověřil že "TO" opravdu létá, a jak dobře. Druhý model jsem postavil se snahou trochu konstrukci vylepšit a odlehčit (vylepšit se snad povedlo, odlehčit nikoli, na tak malém modelu definuje hmotnost prakticky jen RC vybavení).
Křídlo a směrovka jsou vyříznuty z 4mm Thermoplanu (deskový extrudovaný polystyren koupený v Hornbachu v Praze). Trup u první verze je komplet z epp, u druhé je z epp jen přední část nesoucí RC vybavení, zadek je z Thermoplanu, serva jsou přilepena zespodu na křídlo.
Předek trupu je řešen podle způsobu upevnění motoru. U prvního exempláře byla do předku jen zalepeno víčko od fixky. Protože se mi povedlo získat pěkný motor z CDrom mechaniky Pioneer, který se ale montuje obráceně (vlastně jako všechny klasické oběžky) na destičku sklotextitu tl.2, tak je u druhého modelu čumák jiný. Abych mohl ale použít i ostatní motory dá se destička s motorem sundat (je přilepena jen skelnou páskou) a nahradit kostkou vyříznutou z epp se zalepeným víčkem od fixky. Kostka se v loži zajistí přelepením skelnou páskou.
Povrchová úprava je pro úsporu hmotnosti centrofixem na alkoholové bázi.
Létání s modelem je absolutní pohoda. Umí létat jak pomalu (podle použitého motoru a baterií umí i viset) tak rychle. Francouzi s ním létají závody kolem pylonů :-)

Postřehy z létání a jiné vychytávky:
Model s podvozkem nechtěl startovat ze země. Sice se odlepil, ale až po dlouhém rozjezdu. Udržet tento model při startu v přímém směru je obtížné takže bylo nutné vzletovou dráhu zkrátit. Přispělo k tomu zvednutí podvozku podložením blokem epp.
S modelem jsem létal na soutěži Slowflyer 2004. Kdybych jej měl víc v ruce určitě se dalo konkurovat ostatním. Bohužel jsem dopadl tak jak jsem dopadl hlavně díky neschopnosti rychle přistát na "letadlové lodi" (i když se nakonec zadařilo). Druhý let se nezdařil totálně. Po startu následoval náraz do kovové konstrukce branky. Ale nevadí. Model prokázal, že když se vylepší ruce tak může v široké konkurenci dobře obstát - průlety brankou byly opravdu v pohodě. Navíc i přes hrozivě vypadající poškození stačilo pár kapek vteřiňáku. Při letových ukázkách po soutěži jsem snad přihlížející přesvědčil, že jde o nenáročný, stavebně jednoduchý ale hlavně dobře létající model.

Základní parametry:
Rozpětí: 420mm
Hmotnost: 110g starší model, 120g nový (má trochu těžší motor)
Motor: střídavý, upravený CDrom, starší model létal s motorem 19 závitů drátem 0,4mm a vrtulí GWS 7/3,5; nový má motor s 20 ti závity drátem 0,4mm s vrtulí GWS 8/3
Ovládané funkce: elevony, motor
Baterie: co bylo po ruce - NiCd 7x270mAh (90g), NiCd 7x350mAh (90g), NiMh 8x720mAh (100g) a nyní nově 2xLiPol1500 (72g)

celkový pohled
zespoda, serva jsou přilepena tavným lepidlem, podvozek je připevněn gumičkami
já s modelem na soutěži Slowflyer 2004, fotka od M.Poláka
hlavní díly modelu
zástavba CDromkového motoru, vrtule GWS 8/3
starší model s mohutným trupem z epp
upevnění baterie gumičkami
baterie LiPol - vpředu dvoučlánek 1500, vzadu dvoučlánek 1200 mAh
tady létáme, jen strop by mohl být hladký :-)

S menšími střídavými motory z počítačových CDrom mechanik jsem provedl několik měření. Výsledky můžete shlédnout >>>

© RC web
Design PAD | CSS&code by JK