RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
SIMULÁTOR

Jedním z v celku slušných simulátorů RC létání je modelářský letecký simulátor FMS (Flug Modell Simulator). V současnosti je ke stažení zdarma ve verzi FMS 2.0 Alpha 8.1. Simulátor umožňuje zvolit také českou verzi.

Následující řádky platí hlavně pro starší verzi Beta 7 simulátoru . Většina informací je platná i pro verzi Alpha 8.1.

Bohužel modely používané ve verzi 7 nejsou použitelné v nové verzi 8. Přesněji řečeno modely samotné použitelné jsou, ale předpis vlastností definovaný v souboru *.par v nové verzi nefunguje! Pokud máte chuť a dostatek času můžete zkusit model doplnit novým souborem *.par se správně definovanými údaji. Jednoduše jej převezmete z jiného, pokud možno co nejpodobnějšího modelu, pro verzi 8 a upravíte hodnoty potažmo vlastnosti dle svých požadavků. Nutno upozornit, že nastavit hodnoty tak aby se model choval tak jak chcete není úplně jednoduché! Takže přeji hodně trpělivosti. Popis údajů v souboru *.par se dá stáhnout ve formě excelovské tabulky ze webu http://www.rc-sim.de/. Shlédnout tento web mohu jen doporučit (německy a anglicky).
Protože jsem si na simulátoru chtěl nacvičit řízení shockflyera, se kterým poslední dobou hodně létám v hale (řízení směrovkou na zádech, nožové lety apod.), upravil jsem soubor *.par tak aby model co nejvěrněji simuloval skutečný model. Tento soubor včetně dvou modelů nabízím ke stažení jako archiv (ZIP). Modely v archivu - extra a ultimate - jsou sice poháněny spalovacím motorem a můj shockflyer stejně jako všechny ostatní jsou elektro, ale to mi k trénování nevadí. Jen stručně popíšu co jsem upravil: hmotnost modelu, tah motoru, velikost výchylek kormidel a plochu křidélek. Zapsané hodnoty zcela přesně neodpovídají vzhledu virtuálního modelu, ale přesto se letové vlastnosti hodně blíží realitě. Na reálné chování modelu mají samozřejmě vliv i vlastnosti simulátoru FMS - co si budeme namlouvat, není to uplně ono, ale je zadarmo.

Vylepšení simulátoru
české menu (pro verzi 7) - simulátor umožňuje nastavení jazyka - německy, anglicky, švédsky ... pro koho je to problém může si "nainstalovat" češtinu, kterou jsem napsal. Protože jsem nepředpokládal, že by někdo využil švédštinu je právě ona nahrazena češtinou. Součástí zip archivu jsou i předělané textury oblohy a domečku u vzletové plochy. Až si soubor stáhnete stačí když "rozbalené" soubory překopírujete na stávající tzn. nahradíte stávající soubor "Swedish.ini" v adresáři "Sprache" rozbaleným souborem "Swedish.ini" ze zip archivu a po spuštění simulátoru vyberete jako jazyk švédštinu. Pokud budete chtít změnit i oblohu nebo domeček opět jen nahradíte stávající soubory "sky.bmp" a "building.bmp" v adresáři "Landschaft" novými. Myslím, že nová obloha je podstatně realističtější.

vlastní modely letadel - na vytváření vlastních modelů jsem našel dva programy:

Oba dva programy jsou ke stažení zdarma, ale plnou verzi MAD si musíte zaplatit, u programu Model Designer stačí pro plnou funkci poslat autorovi email kam má poslat číselný kód. MD jsem zatím moc nepochopil - v podstatě to vypadá, že veškeré modelování spočívá v zadávání souřadnic bodů i když jakýsi náznak předdefinovaných objektů (křídlo, trup atd.) jsem objevil. MAD vypadá zajímavěji, ale vzhledem k omezením v neregistrované verzi jsem program hlouběji nezkoumal.

další modely a scenérie (návody)

Propojovací kabel
Ovládání modelu letadla nebo vrtulníku je možné třemi způsoby - klávesnicí, joystickem nebo RC vysílačem. Ovládání RC vysílačem vyžaduje propojení vysílače s počitačem. Je několik možností propojení, dále uvádím informace pro připojení přes seriový port (COM) využitelné pouze na počítačích s Windows 95 nebo 98, pod Win NT, Win2000 a Windows XP nefunguje!

interface - po instalaci simulátoru FMS lze v adresáři "Handbuch" najít několik zapojení připojení vysílače k PC. Téměř všechna jsou pro paralelní port, až na posledním obrázku (comint.gif) je zapojení pro seriový port.

schema zapojení které je součástí instalace simulátoru (comint.gif)
obrázek zapojení z instalace simulátoru FMS


obrázek zapojení uveřejněný na webu - autor

Zapojení je celkem jednoduché a proto jej není třeba komentovat. Součástky lze sletovat přímo na pinech COM konektoru (do krabičky se vejdou) nebo je možné použít SMD součástky a zapojení udělat na desce s plošnými spoji.

(Verze 7) Před zapojením konektoru vysílače je pro testování přítomnosti signálu vhodné mít nainstalovaný a správně nastavený simulátor tzn. adresu a IRQ portu - pro COM2 bývá adresa 02F8, IRQ03. Pokud Vám tento popis nastavení nestačí koukněte na podrobnější popis.

Seriový port je u všech počítačů stejný, jiné je to u RC vysílačů ... co typ to jiný konektor (případně žádný). Princip připojení k vysílači je jednoduchý - zem na zem (obyčejně největší plocha na desce plošných spojů ve vysílači resp. záporný pól zdroje) a druhý vodič na signál. Pokud je vysílač vybaven konektorem žák/učitel je to snadné (zkouší se jednotlivé piny dokud se signál neobjeví), pokud ne je potřeba pokusně najít signál na desce s plošnými spoji.

konektory vysílače - následující obrázky by měly pomoci se zapojením konektoru u jednotlivých typů RC vysílačů. Další zapojení budou postupně přibývat.

HITEC
Konektor při pohledu na vysílač, zelená propojka zajistí odpojení VF modulu tzn. že vysílač nebude vysílat do "éteru".
MULTIPLEX COCKPIT MM
Konektor při pohledu na vysílač.

FUTABA FC-16 (18)
<<< Pohled na desku plošných spojů ve vysílači.

POZOR!!! u některých vysílačů může být zapojení podle obrázku vpravo >>>

MODELA
Konektor při pohledu na vysílač. Na vývodu 5 (vlevo dole) je pouze signál, kterým se dá zablokovat (proti zemi) oscilátor, aby rádio nevysílalo. Bohužel u některých vysílačů tato možnost není (přeladěné z 27 na 35)
GRAUPNER MC-12
Pohled na desku plošných spojů ve vysílači.
GRAUPNER 214
Konektor na desce plošného spoje vysílače.
© RC web
Design PAD